Laget börjar ta form

speedway

Pusselbitarna börjar falla på plats och laget börjar ta form inför den allsvenska återkomsten.
Inom kort kommer vi att presentera förarna som drar på sig valsvästen 2018!

Åter igen, nu valsnatta

speedway

Åter igen, får klubben å funktionärer lovord efter genomförd tävling.

 

Detta damp ned på vår mail och Facebook sida..

KUL

 

Thanks to the Hagfors Speedway Club and all its members that VRT Junior Academy members Sauli Kolari 85cc and Viljam Lappi 250cc were allowed to participate in the Valsnatta 2017 competition.
We hope that our cooperation will continue in a good spirit in the future as well
we are very interested in intensifying and developing co-operation between our clubs.
I believe that the high quality junior work of both clubs will be positively shown in the future development of the Swedish and Finnish speedway.

With best regads
Sakke Häyrinen
Varkaus Racing Team ltd
President

 

Valsnatta lottad & uppdaterad

speedway
  1. Kul att så många förare åter igen vill köra vår tävling.

Också riktigt kul att få se USM vinnaren (2 år på rad) på 85cc, EM 1a och VM 3a på 250cc.

Phillip Hellström Bängs som ställer upp på både 85cc och 250cc.

I år har vi representanter med från.

Sverige

Danmark

Finland

Norge

Under lördagen är det fria däck som gäller och Guldhjälmen på söndagen enligt Svemos reglemente.

Åter igen kommer Klas från Sportatlas å besöker Valsnatta, och visar upp sitt sortiment av skydd.

http://www.sportatlas.se/sv/safety/produkter/

http://shop.sportatlas.se/startsida

Stort tack

speedway

Stort tack till sponsorer och funktionärer som ställt upp under Dennis Jonsson Race.

Dennis Jonsson Race 17-08-05

Uddeholms AB

Advokat Åke Broné

Megamet AB

Milenko Mekaniska AB

LMK

Emtbjörks AB

Empe

Värmlandssckackt AB

Fidos Måleri

Bilhallen

Hamu Glas

Renässans Måleri AB

SQS i Värmland AB

LM-Bil AB

Batteridepån i Karlstad

Mikael Lundkvist Bil AB

Hagfors Kommun

SP Lacer & Svets

HG Storm

Lesjöfors Fjädrar

Saxlund International

LJ-Trim AB

Molkers Däck

Textåbild

Eltjänst i Hagfors

ICA Supermarket

Erikssons Begravningsbyrå Hagfors

Mjönäs Djurklinik

Bil & Maskin i Munkfors AB

EWJ

Svanströms

Hagfors Hem

Hagfors Vägstål

Fastighetsbyrån

Jim Larsson Entreprenad

Höganäs Bjuf

Hotell Monica

Karl Hedin

Coop Hagfors

Familjen Bjur

Dennis sällskap

Valsnatta 2017

speedway

Nedan lägger vi in förare i startlistan allt eftersom anmälnings avgiften blivit registrerad som betald.
När respektive klass är full sätts ni upp på en reservlista kontakta kansliet om info 0563-12605 eller mail kansli@valsarna.nu

Lördag den 30/9

85 cc
1 Alexander Sundkvist Smederna
2 Sauli Kolari Finland
3 Björn Olav Omdal Norge
4 Iver Sveen Norge
5 Jesper Våland Norge
6 Inken Pöker Vetlanda
7 Jörn Pöker Vetlanda
8 Ludvig Hamrin Eldarna
9 Sigurd Korsgård Norge
10 Emil Larsson Karlsson Valsarna
11 Oskar Larsson Karlsson Valsarna
12 Magnus Klipper Norge
13 Thomas R Biensö Norge
14
15 Isak Lundquist Masarna
16 Hamzah Lundquist Masarna
17 Max Belsing Smederna
18 Eddie Bock Masarna
19 Jennie Kvarnström griparna
20 Jakob Kvarnström Griparna
21 Josef Kvarnström Griparna
22 Jörgen Lystad Norge
23 Sander Fossmo Norge
24 Alexandra Svensson Indianerna
25 Hampus Hamrin Eldarna
26 Philip Hellström Bängs Masarna
27 William Bäckström Eldarna
28 Sofia Löfberg Szöges Rospiggarna
29 Liam Olsson Andersson Griparna
30 Theo Bergqvist Vetlanda
31 Vilgot Erlandsson Vikingarna
32 Gottfrid Erlandsson Vikingarna

Lördag den 30/9

250 cc
1 Emil Nilsson Valsarna
2 Jörn Pöker Vetlanda
3 Philip Olofsson Bysarna
4 Thorstein Pettersen Norge
5 Max Belsing Smederna
6 Anton Lundin Rospiggarna
7 William Hedengren Vikingarna
8 Philip Hellström Bängs Masarna
9 Pessi Siilanpää Finland
10 Mathias Rex Danmark
11 Henrik Lortensen Danmark
12 Andreas Christensen Danmark
13 Malthe Ulstrup Danmark
14 Andreas Hviid Danmark
15 Anton Bork Vargarna
16 Alexander Jacobsson smederna

 

Söndag den 1/10

Guldhjälm
1 Dante Johansson
2 Rasmus Karlsson
3 Alfred Åberg
4 Casper Appelgren
5 Anton Nilsson Valsarna
6 Rike Pöker Vetlanda
7 Elliot Carlmark Rospiggarna
8 Jonny Eriksson Rospiggarna
9 Tyr Söderblom Rospiggarna

 

Välkommna till Valsarna

speedway

Styrelsen är glada att få presentera sina nya lagledare inför 2018
Robert Henderson och Lars ”Jesus” Andersson.
Robert är mest känd för sina framgångar inom isracing, han blev bl.a. Nordiskmästare och fick SM-silver 2013, har även ett lagguld från 2011 i bagaget . Jesus behöver inte så djup presentation eftersom hans ansikte varit synligt i många år på Tallhult, mest genom sitt samarbete med Daniel Nermark han är även grundare till speedwaymedia.
Så styrelsen hälsar givetvis dessa herrar välkomna till klubben.

Var med och stötta valsarna..

speedway

Nu kan ni stötta Valsarna genom att lämna eran icke pant och pantburkar till oss.

Hör av er till kansliet 0563/12605 så gör vi upp om hur och när!

/ Tack Styrelsen ..

 

Stöd Valsarna när du spelar

NWT

Nu kan de berättas – historierna från Valsarnas guldår. Tryck på bilden för att komma till artikeln.

Hemma Match

Premiär2018-05-24
Den stora dagen är här.

Gilla oss på Facebook

Följ oss på Instagram

RSS