Laguppställningen Vargarna-Valsarna

speedway

      Vargarna:

  1. Kim Nilsson
  2. Daniel Davidsson
  3. Pontus Aspgren
  4. Oliver Berntzon
  5. Nicklas Porsing
  6. Alexander Johansson
  7. Sebastian Carlsson

 

      Valsarna:

  1. Linus Sundström
  2. Robin Törnqvist
  3.  Anton Rosén
  4. Victor Palovaara
  5. Ludvig Lindgren
  6. Jonathan Ejnermark
  7. Dennis Jonsson

Vinn VIP-biljetter!

speedway

1

Det är snart dags för hemmapremiär och nu har du chansen att vinna VIP biljetter till vår VIP-servering som inkluderar mat, entré, depå- guding mm.
Stöd Valsarna genom att gilla och dela och swisha 100 kr till 12 30 33 69 33

Vi drar en vinnare var 10:e insättning, glöm inte att märka med namn. Alla som deltar kommer att publiceras på vår Facebooksida samt hemsida.

Deltagare (uppdateras allteftersom)

Sten-åke Halvardsson
Gunnar Fredberg (Vinnare nummer 1)
Eva Raftheim
Ulf Nilsson
Ann-Marie Benaoun
Ann-Louise Eklund
Mats Eklund
Micheael Lindh
Dick Gullbransgård
Marie Lind
Camilla Åkerlund
Iris Jansson
Marlene Lindberg
Frida Förland
Jeanette Lundin
Katrina Jansson
Leona Jansson
Ricky Törnqvist
Stefan Åslund
Lars Gullbrandsgård (Vinnare nummer 2)
Cissi Jansson
Ludvig Jansson
Lars-åke Jansson

Välkomna på press and practise

speedway
4
Foto: Joanna Halvardsson

Valsarna bjuder in till press and practise på Tallhult den 18 maj, dagen innan hemmapremiären mot Gnistorna.
Förarna finns på plats från klockan 14.00 för att mingla med press, supportrar och sponsorer.
Träning kommer ske mellan klockan 15.00- 18.00.
Alla är hjärtligt välkomna!

Ungdom: Säsongens första match för knattarna

speedway

Bysarna/Dackarna 49 poäng
1. Max Ruthström 11 poäng (3,2,2,2,2)
2. Philip Olofsson 13 poäng (2,3,2,3,3)
3. Edwin Pohjantähti 13 poäng (2,3,3,3,2)
4. Avon Van Dyck 12 poäng (2,3,2,2,3)

Örnarna 2U 34 poäng
1. Jonas Karlsson 6 poäng (1,1,2,FX,2)
2. Henric Fernström 8 poäng (2,1,F,2,3)
3. Ludvig Selvin 15 poäng (3,3,3,3,3)
4. Albin Andersson 5 poäng (1,1,1,2,FX)

Rospiggarna/Indianerna 28 poäng 
1. Anton Lundin 10 poäng (3,2,1,3,1)
2. David Spjuth 8 poäng (1,2,3,R,2)
3. Alexandra Svensson 3 poäng (1,0,1,0,1)
4. Wiliam Bäckström 7 poäng (3,FX,3,X,1)

Valsarna 7 poäng
1. Pontus Didriksson 4 poäng (R,2,1,1,0)
2. Emil Nilsson 1 poäng (0,1,0,R,0)
3. Oskar Karlsson 2 poäng (0,0,0,1,1)
4. Emil Karlsson 0 poäng (FX)

Mer resultat hittar ni här!

Hallå där: Juha Hautamäki

speedway

juhaName:  Juha Hautamäki
Ålder: 33 år
Bor: Seinäjoki, Finland
Familj: Fru och son

När började du köra speedway? Vid 8 års ålder
Bästa speedwayminne: De gånger vi i finska landslaget segrat i Lag-Vm kvalen, samt mina fyra segrar i finska mästerskapen.
Sämsta speedwayminne: Kanske förra sommaren för att mina ben var brutna på sex olika ställen.
Speedwayidol: Mark Loram

Hobbys: Speedway, löpning, längdskidåkning, Iceroadracing, Squash.
Favoritmusik: Gillar all sorts musik.
Favoritfilm: The world`s fastest indian
Favoritmat: Kinamat

Hur summerar du säsongen 2015? Jag var nöjd med säsongen. Tyvärr blev det för många skador.

Har du gjort några förändringar inför säsongen 2016? Bara lite ändringar. Andra motorer och rama

Hur ser du på säsongen 2016? Det ska bli väldigt intressant, hoppas på att få köra många matcher

Varför valde du att köra för Valsarna 2016? Det var en självklarhet när Valsarna gav mig chansen och Tallhult är min favoritbana i Allsvenskan!

Hur ser du på Valsarnas förutsättningar för 2016? Jag tycker att vi har ett väldigt bra lag med flera nya snabba förare.

Vi behöver din hjälp!

speedway
Nu är det dags för sista städhelgen innan säsongspremiären och det är bra om alla som kan kommer till Tallhult på lördag kl 10.00.
Sen behövs 10 personer som kan hjälpa till vid Hagforsparken den 21/5 när Snowstorm uppträder.
 
Kan du hjälpa till?
Kontakta Marie Lind på 0738186347
eller kansli på 0563-126 05 eller kansli@valsarna.nu

Tre Valsförare med i Elitseriepremiären

speedway

 

13029665_1277531035594959_1520899092447432232_o

I morgon är det dags för Elitseriepremiär, flera av Valsarnas förare har även elitseriekontrakt och i första omgången kommer vi se Victor Palovaara i väst nummer 7 för Piraterna.
För Masarna ser vi Linus Sundström i väst nummer 4 och Anton Rosén i väst nummer 7 .

Matcherna som körs i morgon:

  • Piraterna – Lejonen
  • Eskilstuna Smederna – Masarna
  • Rospiggarna – Dackarna
  • Elit Vetlanda – Indianerna

Enkronasmatchen

speedway

1

 

 Följande företag har anmält sig till enkronasmatchen:

Erikssons Begravningsbyrå i Hagfors AB
Macon AB
Hamu Glasmästeri AB
Bilelektriska i Munkfors AB
Molkers Däck AB
Hultteamet
Ekshärads Water Jet AB
Lesjöfors Fjädrar AB
Swerub AB
BjörnMat
Ramströms Tryckeri AB
AB Megamet
Valmet AB Refiner Segments
Hagfors Energi AB
Pelab i Hagfors
Sundell AB
Målar´n
Byggservice i Geijersholm AB
Berggrens El i Råda AB
Bjarnes Biltillbehör
Hagfors Vägstål AB
Bernt Nilsson Auktioner AB
Värmlansschakt Ek för
Tk S Industrirör
Wint
UHT Uvån Hagfors Teknologi AB
LMK Trädgård
Gräsbergs Bil i Hagfors AB
LM Bil AB
Niwa i Torsby AB
Ohlssons VVS i Hagfors AB
Tingvalla Trafikskola AB
Mäklarhuset Hagfors
Mejeritransporter TJ AB
Ascy Rör & Industri AB

S Johansson
Hynell Patenttjänst AB
NellPat AB
Eltjänst i Hagfors AB
Empe Ror Pipe AB

Helena Andersson Redovisning AB
Falks Audio Video

Stöd Valsarna när du spelar

NWT

Nu kan de berättas – historierna från Valsarnas guldår. Tryck på bilden för att komma till artikeln.

Gilla oss på Facebook

Följ oss på Instagram

RSS