Valsnatta: Guldhjälmen 18/9

Speedway

Dessa är anmälda till Guldhjälmen söndag 18 september, startnummer kommer senare då det fortfarande finns några platser kvar. Har du missat att anmäla dig?
Gör det då till kansli@valsarna.nu senast på torsdag den 15/9.

Alfons Wiltander
Dante Johansson
Anton Jansson
Eddie Bock
Inken Pöker
Rasmus Karlsson
Ludvig Hamrin
Hampus Hamrin
Isak Lundquist
Hamzah Husin/Lundquist
Theo Bergqvist

Gruppindelning Valsnatta 17/9

Speedway

Grupp 3 start klockan 11.00
1 Emil Nilsson Valsarna
2 Björn Olav Omdal Norge
3 Oskar Larsson Valsarna
4 Albin Andersson Örnarna
5 Oskar Engdal Vikingarna
6 Emil Larsson Valsarna
7 Sigurd V Korsgård Norge
8 Jonas Karlsson Örnarna
9 Lukas Didriksson Valsarna
10 Jörn Pöker Vetlanda
11 Henrik Fernström Örnarna
12 Jakob Kvarnströ Griparna
13 Alexandra Svensson Indianerna
14 Josef Kvarnström Griparna
15 Pessi Sillanpä Finland
16 Jennie Kvarnström Griparna

Grupp 2 start kl 15,00
1 Uppflyttning från grupp 3
2 Thomas R Biensö Norge
3 Uppflyttning från grupp 3
4 Fabian Kvarnevång Vetlanda
5 Thorstein Pettersen Norge
6 Edwin Pohjantähti Dackarna
7 Iver Sveen Norge
8 Uppflyttning från grupp 3
9 Alexander Jakobsson Smederna
10 Liam Olsson Andersson Griparna
11 Vilgot Elandsson Dackarna
12 Anton Lundin Rospiggarna
13 Gotfrid Erlandsson Dackarna
14 Max Ruthström Bysarna
15 Jesper Våland Norge
16 Ragnvald Håland Norge

Grupp 1 start kl 19,00
1 Timmie Eriksson Gamarna
2 Espen Sola Norge
3 Oskar Holstensson Masarna
4 Noel Eriksson Gamarna
5 Uppflyttning från grupp 2
6 Jonathan Grahn Indianerna
7 Eric Ivarsson Örnarna
8 Ludvig Selvin Örnarna
9 Gustav Grahn Indianerna
10 Alexander Rånge Örnarna
11 Philip Olofsson Bysarna
12 William Hedengren Vikingarna
13 William Bäckström Indianerna
14 Aleks Lundkvist Masarna
15 Philip Hellström Bängs Masarna
16 Max Belsing Smederna

Sugen på GP-speedway?

Speedway
Vi har 6 stycken biljetter till Stockholm FIM Speedway Grand Prix På Friends arena, lördagen den 24/9 kl 19.00.
Finns att köpa för 250:- styck.
Vid intresse kontakta kansli på 0563-126 05 eller kansli@valsarna.nu
Först till kvarn!

Seger i säsongens sista match

Speedway

IMG_7655

I torsdags var det dags semifinal nummer två när Griparna besökte Tallhult.
Bortalaget hade ett försprång på 17 poäng från matchen hemma i Nyköping.
Valsarna kom aldrig ikapp och Griparna går vidare till Finalen mot Västervik, men man avslutade säsongen med ännu en hemmaseger.
Matchen slutade 46-44.

Valsarna – 46
1. Victor Palovaara = 7+1 (2,2,1′,2)
2. Ludvig Lindgren = 2+2 (1′,0,1′)
3. Linus Sundström = 11 (3,3,1,2,2)
4. Anders Mellgren = 1 (0,0,1)
5. Kenneth Hansen =13+1 (2,3,3,3,1’1)
6. Jooa Partanen =10 (1,0,3,3,0,3)
7. Jonathan Ejnermark = 2 (0,2,0)

Griparna – 44
1. Timo Lahti =12 (3,2,2,3,3)
2. Viktor Bergström = R/R
3. Krzysztof Jablonski = 7+1 (1′,1,2,3,FX)
4. Linus Eklöf = 4+2 (2,1′,0,1′,0)
5. Magnus Zetterström =8 (3,2,3,R)
6. Filip Hjelmland =5+2 (0,2′,2,0,1′,0)
7. Alexander Edberg = 7+1 (3,1,1′,0,2)

Laguppställningen Kvartsfinal 2

Speedway

Valsarna:
1. Victor Palovaara
2. Ludvig Lindgren
3. Linus Sundström
4. Anders Mellgren
5. Kenneth Hansen
6. Jooa Partanen
7. Jonathan Ejnermark

Griparna:
1. Timo Lahti
2. Victor Bergström
3. Kryzsztof Jablonski
4. Linus Eklöf
5. Magnus Zetterström
6. Filip Hjelmland
7. Alexander Edberg

Hoppas vi ses på torsdag!

Speedway

På torsdag är det dags för semifinal nummer två när Valsarna tar emot Griparna.
Vi hoppas att vi ses på Tallhult!
Entré 150:-

14054022_824895337610783_8967109113022666544_n

Griparna tog ledningen i Nyköping

Speedway

I går kväll var det dag för semifinal nummer 1 när Griparna tog emot Valsarna i Nyköping.
Griparna inledde med en 5-1:a och drog i väg men i heat sju körde Valsarna in kvällens enda fullpoängare genom Linus Sundström och Anders Mellgren, och matchen står 25-16. Efter paus fortsatte Griparna att visa vägen och matchen slutade
53-36 och Griparna har ett försprång på 17 poäng när returen körs i Hagfors nästa torsdag.

Dock gjorde Griparnas banpersonal allt man kunde för att man skulle få ett så stort försprång som möjligt så inför heat 15  lada man BARA på vatten fyra gånger på bana fyra, vilket resulterade i att Kenneth Hansen fick starta i en sjö.

1
Bana fyra vattendränkt

Griparna-53
1. Magnus Zetterstöm = 5+1 (2′,1,2,0)
2. Linus Eklöf = 9+2 (3,1′,3,0,2′)
3. Timo Lathi =11+2 (2,3,1′,3,2′)
4. Victor Bergström = R/R
5. Krzysztof Jablonski =13 (3,3,2,2,3)
6. Filip Hjelmland =6+1 (X,1,2′,0,3)
7. Alexander Edberg = 9+2 (3,1,2,0,2′.1′)

Valsarna-36
1.Victor Palovaara =2+1 (1,0,1′)
2. Ludvig Lindgren =3 (0,1,2,0)
3. Linus Sundström = 16 (3,3,3,3,3,1)
4. Anders Mellgren = 5+1 (0,2,2′,1,0)
5. Kenneth Hansen = 7 (2,0,3,1,1,R)
6. Jonathan Ejnermark =3 (2,0,1)
7. Jooa Partanen = 0 (FX,0,r)

2 4
3

 

Nästa match:

Gilla oss på Facebook

Följ oss på Instagram

Stöd Valsarna när du spelar